20 życiowych rad na 20. urodziny


Właśnie przestałem być nastolatkiem. Dziwne uczucie, aż naszło mnie na refleksje, a oto efekty. Dwadzieścia pokręconych rad z okazji dwudziestej rocznicy narodzin, ale rad może wartych uwagi i wprowadzenia w życie :)

1. Nie zakochuj się zbyt szybko
Zbyt duże zaangażowanie na samym początku może powodować odczucie braku spełnienia oczekiwań, a w razie niepowodzenia - większy ból i poczucie odniesienia większej straty, niż rzeczywiście poniesiona.

2. Wstawaj zawsze wcześnie rano
Czas na sen nie jest czasem zmarnowanym - w przeciwnym razie nie musielibyśmy w ogóle spać. Jednak jeśli zaczniesz wstawać godzinę wcześniej to w miesiąc zyskasz ponad dobę czasu, który możesz poświęcić na mnóstwo wspaniałych rzeczy.

3. Pamiętaj, że rodzice czasami coś mówią albo robią, bo się o Ciebie martwią
Często nam nie po drodze z ich opinią. Trzeba postarać się jednak troszkę ich zrozumieć i wziąć poprawkę, że najprawdopodobniej chcą dla nas dobrze. Ale jeśli jesteś czegoś pewien - rób to i nie daj ugasić swojego zapału.

4. Naucz się słuchać, ale też mów wprost o swoich potrzebach
Wiele problemów wynika z tego, że nie potrafimy słuchać innych. Słyszymy, ale nie do końa rozumiemy. Czasami musisz zmierzyć się z tym, żeby się domyślić czegoś. Z drugiej strony znowu powinieneś jasno wyrażać swoje potrzeby, tak żeby Twoje oczekiwania mogły być spełnione, bo oczywiście komu się będzie chciało domyślać czego Ty chcesz.

5. Nie przejmuj się opinią innych
Jedna z trudniejszych rzeczy do ogarnięcia, szczególnie dla osób które borykają się z nieśmiałością. I tak jesteś skazany na opinie i oceny innych. Ale kiedy zaczniesz czuć, że robisz to co lubisz i świetnie się z tym czujesz, a nie to co narzucają Ci inni, wtedy ciśnienie otoczenia schodzi. Zaczynasz żyć własnym życiem. Masz je jedno, więc po co być marionetką?

6. Nie bój się mieć własnego zdania
Ważne jednak, żebyś wiedział, dlaczego uważasz tak, a nie inaczej. Uzbrój się w argumenty. Ślepe podążanie za tłumem może i gwarantuje względny spokój, ale może znacznie się różnić od tego, co czujesz.

7. Zamieniaj swoje marzenie w cele i je realizuj
Kiedyś uznałem to za swój sens życia. Co może mnie bardziej uszczęśliwić niż spełnienie marzeń? Co najwyżej sytuacje, które marzeniami mogłyby być, a ich się nawet nie spodziewałem.

8. Jeśli masz dylematy - zrób bilans zysków i strat. Zrobisz i tak to, czego pragnie serce
Łatwo powiedzieć. Czasami jest ogromny problem z podjęciem odpowiedniej decyzji. Tutaj pojawia się historia z rzutem monetą. Jeśli na czymś nam bardzo zależy, to przy tym rzucie sobie to uświadomimy, niezależnie czy wypadnie orzeł czy reszka.

9. Uśmiechaj się i bądź życzliwy, nawet wobec tyh, których niekoniecznie lubisz
Bo karma ponoć wraca - nie zaszkodzi tego sprawdzić. Dobro powoduje dobro.

10. Bądź aktywny fizycznie i zdrowo się odżywiaj
W trosce o dobre samopoczucie - po prostu warto.

11. Bądź ciekawy świata
Dzięki temu będziesz mógł zrozumieć przeróżne mechanizmy, ponieważ w przyrodzie występuje mnóstwo przeróżnych analogii. Poza tym wiedząc więcej, będziesz mógł być błyskotliwy i zaskakiwać ludzi różnymi ciekawostkami. Poza tym może to się przyczynić, że staniesz się bardziej zaradny w różnych sytuacjach.

12. Miej dystans, zarówno do siebie jak i do innych
Naucz się śmiać z samego siebie. Spróbuj naprawić swoje wady lub chociaż je zminimalizować. Jeśli naprawdę się nie da - polub je i się nie spinaj o byle co. Różnorodność między ludźmi jest ogromna, dlatego bądź wyrozumiały kiedy spotkasz na swojej drodze kogoś nieszablonowego. Dobrze jest mieć poczucie humoru, ale chamstwo i sarkazm (a nawet drobna ironia) mogą sprawić, że zostaniesz odebrany jako ktoś niemiły.

13. Uwierz w siebie i swoje możliwości
Tylko wtedy będziesz mógł osiągać, nawet te niewyobrażalne cele. Odważ się żyć, ale nie stań się zapyziałym mądrusiem - warto dopytywać, poradzić się kogoś. Dzięki temu możesz się jeszcze bardziej rozwijać.

14. Czytaj książki i oglądaj dobre filmy
Poszerzysz swoje horyzonty, poznasz niesamowite historie, będziesz miał o czym opowiadać i co polecać. A przy okazji zwiększysz zasób swojego słownictwa i poduczysz się języka (Filmy z lektorem? No way!).

15. Utrzymuj wokół siebie porządek
Bałaganiarze na swoje usprawiedliwienie powiedzą, że oni to ogarniają i wiedzą gdzie co jest. Ale w pośpiechu czy stresie może być już kiepsko. Warto mieć wszystko poukładane, posortowane. Na biurku, w szafie, na dysku twardym. Zwiększysz w ten sposób komfort pracy i produktywność. Poza tym porządek świadczy o ludziach - o tym że potrafią kontrolować sytuację, zapanować nad otoczeniem, że współpraca będzie z takim człowiekiem przebiegać efektywnie.

16. Dbaj o siebie
Porządek wokoło to raz, porządek ze sobą to dwa. Staraj uporządkować się sprawy, o których myślisz. Może masz jakiś problem w relacjach międzyludzkich, może coś Ci leży na wątrobie - zrób coś z tym albo zamknij temat i do niego nie wracaj. Dbaj o swoj mózg. Możesz na przykład zacząć rozwiązywać krzyżówki albo pograć ze znajomymi w Scrabble. Dbaj też o swoją kondycję fizyczną i wygląd. Poprawisz swoje samopoczucie (można to powtarzać jak mantrę) i łatwiej będzie Ci żyć - z pozytywnym nastawieniem i w dobrym humorze o wiele prościej jest uporać się ze swoimi problemami i trudnościami jakie przynosi nam każdy dzień.

17. Naucz się zauważać piękno i dobro w codziennym życiu i w innych ludziach
Każdy dzień przynosi coś miłego. Nawet kiedy masz chandrę, jesteś smutny i masz już dość wszystkiego to zastanów się co fajnego, ładnego przyjemnego przytrafiło Ci się danego dnia. Zawsze jest coś takiego. Zawsze!

18. Inspiruj się
Pobudzaj swoją kreatywność. Ciesz się tym co możesz podziwiać.

19. Czyń dobro
No bo po co czynić zło, jak moża robić coś dobrego, fajnego czy zabawnego? Rób dobrze sobie i innym :) Jak już wcześniej wspomniałem - dobro powoduje dobro. Im więcej szcześcia, tym lepiej. To prostsze niż drut!

20. Żyj!
Nie marnuj czasu, nie martw się, bądź szczęśliwy, spełniaj marzenia. Rutyna i monotonia? Nie daj się im! Żyj, bo życie jest piękne :)

Na koniec pozostaje mi tylko życzyć sobie i wam, żeby z tych rad korzystać, chociaż z części z nich.
Pozdrawiam, cześć!

3 komentarze:

 1. Bardzo fajne wnioski ;)
  Praktycznie wszyskie rady, w mniejszym bądź większym stopniu, w swoje życie wprowadziłam jakiś czas temu. Teraz się dzieją cuda :) Ja wiem, że dopiero koniec września, ale ja już mogę powiedzieć, że właśnie dzięki takim skromnym zasadom, ten rok jest dla mnie genialny! :)

  I wszystkiego najlepszego! Dwójka z przodu, to już nie żarty! :D
  Spełniaj marzenia i żyj pełnią życia, właśnie tak jak napisałeś! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mądre słowa. Wcześniej nie wiedziałam o istnieniu bloga, Paweł nic mi nie wspomniał. Ale znalazłam :-) nie ma przypapadków, trafiłam tu po coś. Pozdrawiam serdecznie i wszystkiego Naj z okazji urodzin!
  Sylwia Dwornik

  OdpowiedzUsuń
 3. coś w tym wszystkim jest. można próbować wdrażać, ale nie zawsze da się zmienić naturę ludzką - bałaganiarzowi zawsze będzie ciężko przejść na "czystą stronę mocy", a wrażliwiec zawsze będzie dbał o to, co mówią o nim ludzie.

  OdpowiedzUsuń