#1 Codziennie się ruszaj!


Uwolnij endorfiny, spal zbędne kalorie i wzmocnij swój układ kostno-mięśniowy! Popraw pamięć i pracę serca. Biegając usprawnisz wydolność swojego organizmu, wzmocnisz mięśnie i poprawisz sobie samopoczucie. Kontroluj aktywność fizyczną i dziel się swoimi osiągnięciamy ze znajomymi.

Młodzi, aktywni ruchowo ludzie osiągają wyższe wyniki w testach na inteligencję od tych, którzy są mniej aktywni.

Pojęcie wydolności organizmu może się kojarzyć z terminem zaczerpniętym prosto ze świata sportu, gdzie wszyscy sportowcy ciężko pracują nad swoją formą. Ale wydolność dotyczy nie tylko profesjonalnych zawodników, ale nas wszystkich, ponieważ jest to określenie stanu sprawności fizycznej, który wskazuje, na jak duży wysiłek fizyczny możemy sobie pozwolić bez większych oznak zmęczenia (czytaj: wypluwania płuc).

Ludzki organizm może spalać kalorie nie tylko podczas wzmożonej aktywności fizycznej, ale - w równie intensywnym stopniu - także do kilku godzin po zakończeniu wysiłku.

Jak sprawdzić wydolność?
Sposób I
Próba harvardzka polega na trzydziestokrotnym wchodzeniu i schodzeniu z ławeczki lub stopnia przez określony przez metronom czas, podczas kiedy następuje kilkukrotne badanie tętna. Nie każdy może sobie pozwolić na specjalistyczną aparaturę czy dostęp do sztabu specjalistów, ale to nie jedyny sposób.

Sposób II
Dobrym wyznacznikiem sprawności organizmu jest liczba skurczów serca na minutę. Średnia ilość uderzeń na minutę w czasie spoczynku szacowana jest na 60-80. Jest to nasz punkt odniesienia, potrzebny do tego, aby sprawdzić ile czasu po zakończeniu wysiłku potrzebujemy do powrotu do stanu początkowego.

Po zakończonym wysiłku zmierzmy swoje tętno (dla przykładu 160 uderzeń/min). Po upływie 90 sekund mierzymy je ponownie (np. 120 uderzeń). Różnicę między tymi wartościami dzielimy przez wyższą z nich, a wynik wyrażamy w procentach:
160 - 120 = 40
40 / 160 * 100% = 25%
Ten przykładowy wynik mówi, że organizm jest sprawny (czyli taki, który może wykonywać "średni" wysiłek fizyczny). Wartość z przedziału 15-20% może nas zaniepokoić - należy zachować ostrożność przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności obciążającej nasz organizm. Jeśli uzyskujesz taki wynik, poważnie się zastanów nad skonsultowaniem tego z lekarzem.

Sposób III
Do kwestii wydolności można też podejść od nieco innej strony. Jest to próba określająca wytrzymałość - nazywa się ona Test Coopera i polega na 12-minutowym ciągłym biegu. Wówczas można ocenić kondycję fizyczną organizmu. Warto ten test przeprowadzić z wykorzystaniem aplikacji Endomondo, dzięki czemu będziesz mógł przyjrzeć się poszczególnym odcinkom biegu. Na Wikipedii znajdziesz pomocne tabele.

Biegaj!
Pamiętaj, aby na początku mierzyć siły na zamiary. Zacznij od krótszych dystansów, które stopniowo wydłużaj, tak aby w końcu móc zapisać się na maraton i zrobić niezły czas :)

Nie musisz wydawać fortuny na buty wykonane w turbokosmicznej technologii. Ważne, żeby były one wygodne, dobrze dopasowywały się do stóp, nie obcierały i stabilizowały kostkę. Co do reszty ubrania - kwestia gustu. Niemniej jednak warto wybrać coś, co nie spowoduje przegrzania organizmu i unikać sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Spocisz się, przewieje Cię - przeziębienie na zamówienie i z biegania nici.

Zadbaj też o to, żeby bateria w telefonie była naładowana. Pamiętaj o ulubionych piosenkach - nie wyobrażam sobie biegania bez słuchawek i muzyki (chyba, że nie biegnę sam). Dobrze jest też mieć ze sobą butelkę z wodą lub napojem izotonicznym.

Najważniejsze jest to, żeby aktywność fizyczna sprawiała Ci przyjemność. Początki mogą być trudne, ale masz szereg możliwości do wyboru (bieganie, pływanie, jazda na rowerze, taniec i całe mnóstwo innych). Powiedz swoim znajomym, że np. biegasz. Później, przy okazji, zapytają jak Ci idzie - świetne jest to uczucie, kiedy będziesz mógł pochwalić się swoim progresem. Ale przede wszystkim zaufaj sobie. Wtedy dasz radę zmienić świat i siebie samego.

Źródło zdjęcia: Łódź Maraton Dbam o Zdrowie

0 osób skomentowało wpis: