#5 Śpij dobrze


W ciągu życia przesypiamy około 20 lat - czyli gdybym spał od urodzenia, to właśnie bym się mógł niedługo obudzić, jakoś w tym roku. To bardzo dużo czasu, dlatego powinniśmy sprawić, aby był on przespany zdrowo i przyjemnie. Jakość snu i sen sam w sobie ma istotne znaczenie dla nas - dla naszego mózgu i całego organizmu.

Największa grupa ludzi śpi około 8-9 godzin na dobę, większość pozostałych osób śpi 7-8 godzin. Może Ci się wydawać to długo, ponieważ Polacy śpią mniej więcej dwie godziny krócej niż mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Być może to dlatego, że jesteśmy całkiem pracowici (przynajmniej względem ludzi z południa Europy).

Na tle zwierząt pod względem zwierząt wypadamy całkiem przeciętnie - nietoperze przesypiają średnio aż 20 godzin na dobę, żyrafy natomiast - mogą spać tylko 2 godziny. A Ty? Bliżej Ci do nietoperza czy do żyrafy?

Sen możemy podzielić na dwie fazy - fazę snu płytkiego REM (skrót znaczy Rapid Eye Movement - w czasie tej fazy ruszamy gałkami ocznymi) oraz fazę snu głębokiego NREM (Non-Rapid Eye Movement). Fazę NREM mozemy z kolei podzielić na cztery stadia. Podczas snu nasze serce bije wolniej, z mniejszą częstotliwością oddychamy, ale to nie oznacza, że leżymy jak kłoda. Owszem, może niektórzy i tak mają, ale przeciętnie człowiek zmienia swą pozycję podczas snu aż 40 razy!

Zapamiętujemy zaledwie 5% naszych snów, ale niektóre marzenia senne pamiętamy jeszcze przez wiele, wiele lat.

Około 20% ludzi doświadczyło świadomego snu, czyli takiego, w którym wiesz, że właśnie śnisz. Wiele osób śni o tym, że już się obudziło (to jest tzw. fałszywe przebudzenie) - zazwyczaj jednak budzą się dopiero chwilę potem.

0 osób skomentowało wpis: