#2 Jedz z głową i pij wodę!


Zdrowa dieta to nie jest pomysł na tydzień czy dwa. Nawet nie na miesiąc, ani na rok. Zdrowa dieta to zdrowe nawyki żywieniowe, które powinieneś stosować... cały czas. Jeśli jeszcze tego nie robisz, to zacznij. Już od teraz!

Właściwe odżywianie ma wpływ na zdolność do nauki
Jeśli się uczysz, studiujesz to powinieneś wzbogacić swoją dietę w przekąski takie jak nasiona słonecznika czy dyni, migdały albo orzechy włoskie. Wyeliminuj chipsy, słone paluszki, cukierki (pomijając miętusy, kocham miętusy! I są lepsze od gumy do żucia, która zawiera aspartam) ciasteczka i... margarynę. Produkty zawierające kwasy tłuszczowe nasycone i trans mogą negatywnie wpływać na stan Twojego zdrowia.


Nie zapominaj o witaminach i minerałach!
Witaminy są bardzo ważne ze względu na ich znaczenie dla funkcjonowania mózgu, narządów i układu nerwowego. Minerały są natomiast niezbędne do przebiegu właściwie każdego procesu zachodzącego w naszym organizmie. Witamina C wspomaga układ odpornościowy, jest również przeciwutleniaczem. Jedna pomarańcza może dostarczyć aż 180 mg witaminy C, przy przeciętnym dobowym zapotrzebowaniu wynoszącym 60 mg.

Niedobór minerałów może powodować nawet skurcze i drżenie mięśni, bezsenność, bóle stawów i podwyższone ciśnienie krwi. Pamiętaj jednak, że również nadmiar minerałów czy witamin może przynieść bardzo niepożądane skutki - nadmiar sodu prowadzi do obrzęków (gdyż zatrzymuje wodę w organizmie), przesycenie żelazem zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Miedź w nadmiernych ilościach może prowadzić do uszkodzeń wątroby, wzroku czy chorób krążenia.

Staraj się urozmaicać posiłki.
Ziemniaki dzień w dzień w końcu zaczynają się nudzić, a przecież możesz ugotować coś innego. Do wyboru masz między innymi kasze, makarony, ryż, kalafiora itd. Unikaj smażonych i przypalonych (!) potraw, ze względu na mające zły wpływ tłuszcze nasycone i uwodornione (trans). Tłuszcze roślinne są najlepszym wyborem, ale też lepiej zjeść chleb ze smalcem niż bułkę z margaryną.

Człowiek na pustyni, idąc w słońcu straci około litra wody w ciągu godziny. Wielbłąd zaledwie 1/4 litra na godzinę!

Zamiast rano pić kawę czy herbatę do śniadania, wypij szklankę wyciśniętego własnoręcznie soku z cytrusów. Nie chce Ci się albo uważasz, że jest to zbyt drogi interes, bo za 2,50 zł kupisz Colę w Biedronce? Zamiast napojów gazowanych lepiej wybierz wodę, nawet tę z kranu.


Jednak kawa?
Kawa której na świecie wypija się około 400 miliardów filiżanek rocznie zawiera pobudzającą kofeinę - niektórym uniemożliwia zasypianie, podnosi cholesterol i zwiększa ryzyko wystąpienia zawału. Nie jest polecana kobietom w ciąży. Ale z drugiej strony dotlenia organizm, przyspiesza metabolizm, usprawnia pamięć krótkotrwałą i pomaga uniknąć schorzeń takich jak cukrzyca, choroba Parkinsona czy kamica żółciowa. Wszystko jest dla ludzi, byle z umiarem. Kiedy potrzebujesz pobudzenia, lepsza będzie kawa niż puszka napoju energetycznego (tudzież energetyzującego; nie myl ich z izotonicznymi).

Jesteś tym, co jesz!
Ale nawet jeśli będziesz powtarzał te słowa jak mantrę to nie zamienisz się w kartofla. To kwestia interpretacji - jeśli będziesz jadł zdrowo, to...  będziesz zdrowy! Złe nawyki żywieniowe szkodzą nie tylko ciału, ale mają wpływ na naszą psychikę i samopoczucie. Zastanów się nad tym, co jesz. Może warto wprowadzić jakieś zmiany?

I na koniec...

Najskuteczniejsza dieta odchudzająca na świecie:

1. Jedz mniejsze porcje
Jedz to, co lubisz. Ważne, żeby to było możliwie jak najbardziej zdrowe, ale zmniejsz porcje jakie sobie serwujesz

2. Ale za to częściej
Staraj się spożywać 5-6 posiłków dziennie. Zjedz porządne śniadanie, ale za to lżejszą kolację. Twój metabolizm na tym skorzysta.

3. I nawadniaj organizm! 
Pij wodę i soki (ale staraj się unikać nektarów czy napojów, szczególnie gazowanych). Kiedy jesteś aktywny fizycznie możesz wspomóc się napojem izotonicznym. Dbaj o to, abyś był dobrze nawodniony.

2 komentarze:

  1. Ach, z dietą to prawda. ŻP, czyli żryj połowę to dieta cud, choć podobno takie nie istnieją. ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo cenne porady, warto gdzieś zapisać, zapamiętać i stosować :)

    OdpowiedzUsuń