Jak skutecznie uczyć się języków obcych


Mój pierwszy raz z językiem obcym miał miejsce jakieś 15 lat temu. Uczęszczałem na zajęcia z języka angielskiego już w przedszkolu. Kilka lat temu zetknąłem się z kolejnym językiem - niemieckim. Rzeczywistości polskiego szkolnictwa nie trzeba szczególnie opisywać, żeby powiedzieć jak mało się nauczyłem. Kilka tygodni temu doznałem swoistego natchnienia. Tylko jak się uczyć?


Pomyślałem sobie, że angielski znam jako tako, z niemieckim jestem powiedzmy... trochę oswojony (przyczyniły się do tego wyjazdy do Niemiec i Luksemburga). Może by się tak pouczyć innego języka? Przynajmniej liznąć co nieco, żeby na ewentualność pobytu za granicą nie odczuwać przerażającego zdezorientowania.

Pojawiło się pytanie - jaki język wybrać? Ustaliłem trzy kryteria wyboru - popularność na świecie, prostota i łatwość nauki oraz oparcie języka na alfabecie łacińskim. Z pomocą przyszła tabela najczęściej używanych języków na świecie. Po wstępnej selekcji pozostały trzy języki obce - francuski, hiszpański i portugalski. Reszta nie była oparta na alfabecie łacińskim (too hard), a angielski już znałem.


Język francuski mogłem wykreślić z listy ze względu na różnorodność czasów i trybów. Pozostał już ostatni dylemat. Rzekłbym dylemat iberyjski. Wybrałem hiszpański, który jest językiem urzędowym aż w 23 krajach (Rozmieszczenie geograficzne języka hiszpańskiego), a ponadto w wielu innych miejscach na świecie można w nim się porozumieć (m. in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki). Pomimo, że mam znajomych portugalczyków, których poznałem na Comeniusie, to ich rodzimego języka nauczę się... może kiedyś.


Żeby nauczyć się obcego języka wcale nie trzeba wydawać setek złotych na kursy. Można to zrobić samemu! Z pomocą przychodzi kilka serwisów internetowych, które pozwolą nam opanować wybrany przez nas język. Wystarczy chcieć!

  • www.busuu.com - bardzo dobrze przygotowany serwis do nauki zawierający interaktywne kursy językowe i lekcje. Oferuje możliwość ćwiczenia swoich umiejętności z innymi użytkownikami. Niestety bezpłatne członkostwo nie oferuje tyle, co opcja premium, na którą można dostać 10% zniżki. Niemniej jednak jeśli nie mamy czasu na uczęszczanie na zajęcia do szkoły językowej to jest to bardzo dobra propozycja.
  • www.memrise.com - tutaj w bardzo prosty i przyjemny sposób można opanować język obcy (głównie słownictwo, mniej gramatykę). To ten serwis najbardziej przypadł mi do gustu i właśnie z niego korzystam najintensywniej. 
  • www.speaking24.com - miejsce w którym szybko można znaleźć osoby mówiące w interesującym nas języku. W końcu najlepiej oswajać się z obcą mową dyskutując.
  • www.interpals.net - bardzo popularny serwis umożliwiający naukę obcych języków dzięki innym ludziom, z którymi można porozmawiać, ćwiczyć swoje umiejętności językowe i się uczyć
Zamiast katować jakieś gierki na swoim smartfonie, wolną chwilę możemy poświęcić na naukę. Wystarczy zajrzeć na play.google.com (Kategoria edukacja) i zaopatrzyć się w aplikację wspomagającą naukę (myślę, że użytkownicy iOS i Windows Phone również coś dla siebie znajdą). Godne polecenia są między innymi aplikacje:
Warto również zainteresować się programami do nauki języków obcych takimi jak Profesor Henry czy Profesor Klaus (i innymi z tej serii przygotowanej przez www.multikurs.pl). Bazy wiedzy takie jak crib.pl (6 języków) czy www.ang.pl (angielski i 5 innych języków) też są bardzo użyteczne, szczególnie jeśli chodzi o gramatykę. 

Dodatkowo możemy poszukać stron na Facebooku takich jak na przykład PraktycznyAngielski. Wystarczy polubić, a potem mimochodem będziemy widzieli posty w aktualnościach ze słówkami, dzięki czemu można wzbogacić swoje słownictwo. Również na Facebooku możemy poszukać grup Language Exchange - sprawdź czy w Twoim mieście nie spotykają się ludzie, żeby móc pogadać w obcym języku i przez to go doskonalić, ale też dobrze się bawić i poznawać nowych znajomych. 


Stratą pieniędzy nie będzie z pewnością kupno słownika czy podręcznika (np. Gramatyki z ćwiczeniami - swoją do hiszpańskiego kupiłem za nieco ponad 30 złotych). Inną znowu rzeczą, która będzie stanowiła niezłe uzupełnienie, będzie słuchanie zagranicznego radia. Nie, nie wymienię listy wszystkich stacji, ale tylko te, które czasami sam sobie włączam: BBC Radio 1BBC 1XtraMaxima FMRNE Radio 3. Dzięki temu możemy oswoić się z językiem obcym, a przynajmniej z akcentem (szczególnie jeśli chodzi o początkujących). Nie muszę chyba wspominać o filmach z napisami albo tylko i wyłącznie z oryginalną ścieżką dźwiękową. Co jeszcze można zrobić? Kolejnym pomysłem jest zmiana języka np. na Facebooku albo w swoim telefonie komórkowym.

Dlaczego ten wpis? Mówi się o tym, że pracodawcy coraz częściej wymagają czegoś więcej niż angielskiego. Zgadza się, ale ważniejsze jest to, żeby nie przestawać się rozwijać. Młodym ludziom przychodzi to łatwiej, dlatego im wcześniej się zacznie, tym szybciej można opanować obcy język. Starsze osoby też nie powinny się zrażać. Za stary jesteś na takie rzeczy? Jak nie teraz to kiedy?

Keep growin'
Babel Tower on the top

1 komentarz:

  1. Witaj, chyba najważniejsze zdanie jakie tutaj napisałeś to właśnie to: Wystarczy chcieć! Czynnikiem determinującym sukces w opanowaniu języka to głównie motywacja. Powiedziałbym, że stanowi ona 80% pozostała część to sama nauka. Jeżeli coś bardzo chcemy to jesteśmy to w stanie osiągnąć.

    OdpowiedzUsuń